


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Hold Current | 20 mA |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 600 mV |
| Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM | 800 V |
| Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM | 100 µA |
| On-State RMS Current - It RMS | 12 A |
| Gate Trigger Current - Igt | 100 µA |
Stock: 86
Distributors
pcbx
Unit Price$0.94387
Ext.Price$0.94387
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.94387 | $0.94387 |
| 10 | $0.72547 | $7.25470 |
| 25 | $0.67778 | $16.94450 |
| 50 | $0.63322 | $31.66100 |
| 100 | $0.52128 | $52.12800 |
| 300 | $0.49470 | $148.41000 |
| 500 | $0.46948 | $234.74000 |
| 1000 | $0.43689 | $436.89000 |
